K čemu mně matematika bude? Jednou provždy…

„Matematika (z řeckého μαθηματικός (mathématikos) = milující poznání; μάθημα (mathéma) = věda, vědění, poznání) je věda zabývající se z formálního hlediska kvantitou, strukturou, prostorem a změnou.“ – první věta článku Matematika na Wikipedii.

Pojďme si to rozebrat, všechno popořadě. Wiki říká, že matematika je vědou. Ano, formálně je matematika chápána jako formální věda. (Omluvte ten „matematický formalismus“.) Mezi formální vědy řadíme ještě například logiku, některé zdroje uvádí i filozofii. A co mají tyto formální vědy společného?  Z jistého pohledu tvoří základy ostatních věd – fyziky, chemie, astronomie nebo i sociálních a humanitních věd (uvažujeme-li filozofii jako vědu, což není samozřejmé). A zamyslíme-li se nad tím, a to není potřeba nikterak hluboce, matematika opravdu tvoří ty základní pilíře, na kterých stojí spousta přírodních věd. Odtud je zřejmé, že lidé, kteří se chtějí zabývat přírodními vědami, by měli matematiku ovládat, alespoň do jisté míry. Ovšem co my ostatní? Tady je na místě ptát se sám sebe na tyto dvě otázky:

  • „Baví mě to?“ (můj zájem o matematiku) a
  • „Jde mně to?“ (mé matematické schopnosti, ať už si pod tím představíte cokoliv).

V tomto spektru se pak můžeme rozdělit do 4 kategorií:

  1. Baví mě a jde mně.
  2. Baví mě a nejde mně.
  3. Nebaví mě a jde mně.
  4. Nebaví mě a nejde mně.

Rozeberme si tyto 4 tábory jeden po druhém.

  1. Pokud Tě matematika baví a zároveň jsi v ní dobrý, pak máš vyhráno. Žádné doučování není potřeba. Studium matematiky si užíváš, rád řešíš matematické problémy, vyhledáváš vlastní zdroje et cetera. Lidé v této kategorii často ani odpověď na otázku v nadpisu nepotřebují. Dělají to zkrátka pro radost. Velcí Matematici říkají, že je pro ně matematika spíše uměním než vědou. A na tom rozhodně něco je. No a čím Ti mohu pomoct já nebo projekt Baloo ACADEMY? Sám se hlásím k této skupině lidí. (To je ovšem na Tvém posouzení!) A právě proto Ti mohu nabídnout to, co jsem sám vždy vyhledával – něco navíc – to, k čemu se ve škole většinou nedostaneš. Můžeme se společně podívat na zajímavé okruhy matematiky, řešit náročnější úlohy, připravovat se na vyšší studium nebo se například můžeš inspirovat mými lekcemi na YouTube, příspěvky na Instagramu et cetera.
  2. O matematiku projevuješ zájem, ale potřebuješ trochu pomoct? Takových lidí upřímně moc neznám, ovšem může se stát. Možná jde pouze o nějaké lehké mezery v konkrétních oblastech. (Pro mě to třeba dlouhou dobu byla kombinatorika a pravděpodobnost.) S čímkoliv rád pomohu. Ostatně proto pracuji na projektu Baloo ACADEMY!
  3. Tato skupina lidí s matematikou problém nemá, ovšem nemá ani zájem a chuť se do ní více ponořit. Nebojte, mám pro to naprosté pochopení! Taky bych ani jednou nohou nevkročil na práva. Každý má to své. A pokud jsi to právě Ty, kdo má výborné logické myšlení, ovšem postrádá motivaci se do matematiky ponořit, na svých lekcích ti mohu ukázat nějaké hinty na počítání konkrétních typů úloh. Nebudu Tě přesvědčovat o tom, jak je matematika kouzelná, skvělá, úžasná, bezchybná et cetera. Toto opravdu nemám zapotřebí.
  4. A poslední tábor by nejraději matematiku ze škol vyřadil jednou provždy. Je to tak, matematika vyžaduje specifický přístup. Je potřeba věci chápat, ne se je pouze naučit nazpaměť. V tom je tento předmět nejvíce odlišný od jiných. A proto ho taky velké množství studentů nemá rádo. K čemu by zrovna těmto lidem mohla matematika v životě být?  Když už si máme vybrat, tak alespoň k rozvoji logického myšlení. Souhlasíte? Ale dost přesvědčování. Nabídnu Vám pomoc při studiu na škole, připravím Vás na test, na zkoušku, zápočet, projdu s Vámi domácí úlohy, ukážu Vám základní principy, oněch 20 %, které Vám zajistí 80 % výsledků, cokoliv. Dejte mně téma, já Vám pomohu – s radostí!

Tak, zaškatulkováno máme („Tento článek mohl napsat opravdu jenom matematik.“) Pojďme se podívat na to, čím se tato formální věda, tato přírodní věda, toto „vědecké umění“ zabývá. Wikipedia říká: „Matematika je věda zabývající se z formálního hlediska kvantitou, strukturou, prostorem a změnou.“ Pěkné. Nešlo by to víc abstraktněji? Pravda – nešlo. Matematika opravdu abstrahuje vše, co jde.

  • Hod míčem do vzduchu? – Vrh tělesa abstrahován pohybem hmotného bodu v kartézské soustavě souřadnic Oxyz.
  • Složené úročení? – Pouze nějaká geometrická posloupnost.
  • Jaká je pravděpodobnost, že na kostce padne číslo 6? – Jevy, pravděpodobnostní prostor, náhodná veličina et cetera.
  • Přirozená čísla, tj. 1, 2, 3, 4,…? – To jsou pouze nějaké abstraktní množiny obsahující množiny, které obsahují množiny, atd., které nakonec obsahují prázdnou množinu.

Myslím, že mně rozumíš. Matematika se zabývá abstrakcemi snad všeho druhu. Ať už je to spojené s čísly, nebo není. Takže ano: kvantita, struktura, prostor, změna (A další!) – toto vše jsou abstrakce. A právě tyto abstrakce a odpoutání od veškerých asociací mě na matematice přitahují. A věřím že i další mé kolegy matematiky, viďte? 🙂


Mé studium

Studuji magisterský obor Matematika se zaměřením na algebru a geometrii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Charakterově se jedná o teoretickou matematiku – takže metoda „definice, věta, důkaz“. A toto studium si nadmíru užívám – někdy až nezdravě. Matematika je opravdu mým koníčkem. Sám se pak velmi rád vzdělávám i od dalších zdrojů (mimo univerzitu) – do pročítání odborné literatury v podstatě zaměřené na jakoukoliv oblast matematiky mě vždy neskutečně rychle vtáhne a rozhodně mě jen tak nepustí. A konečně se učím i od Vás, Studentů! Na mých lekcích mě až někdy překvapí, s jakými nápady a postupy přicházíte.


Mé pedagogické zkušenosti

Jelikož pod projektem Baloo ACADEMY vznikají online kurzy matematiky a navíc matematiku sám doučuji, je jasné, že nestačí mít pouze samotný skill v tomto oboru jako takovém, ale že se na těchto službách jistě projeví i mé pedagogické schopnosti. Jaké jsou tedy mé zkušenosti v tomto oboru? Z toho, jak tu popisuji můj vztah k matematice, bys mohl usoudit, že jsem někdo, kdo velmi rád prosedí hodiny nad hromadou papírů a počítá, počítá, dokud neumře. Ono to není úplně pravda. Ne každý matematik je Sheldon Cooper. Věřím, že Vás o tom dokážu přesvědčit! Mimo tento projekt už pár let lektoruji pohybové workshopy, zážitkové kurzy, sem tam jezdívám i lektorovat na adaptační kurzy. A skrze toto vše se snažím o výchovu mládeže. Mým cílem je, aby se děti a teenageři posunuli dále, aby se stali lepšími lidmi. Jak to souvisí? Zkrátka zkušenosti s vedením lekcí, ať už teda pohybových nebo online lekcí matematiky, mám. Mám za sebou i několik úspěšně absolvovaných kurzů v oblasti pedagogiky. (Viz níže!) A konečně se neboj, že se na mých lekcích unudíš k smrti. Sem tam můžeme prohodit nějaký vtípek, můžeme si říct nějakou zajímavost mimo kontext. Nepředstavuj si uzavřeného a introvertního matematika, pro kterého existuje pouze ta Matematika. Představuj si mladého studenta majícího radost ze svého studia, ze své práce a plného energie a chuti něco dále předávat jiným lidem, a tím jim pomoct na jejich cestě!


Baloo ACADEMY

Projekt Baloo ACADEMY jsem založil ze zřejmých důvodů: mám rád matematiku, baví mě lektorovat a chci pomáhat lidem. Co Ti v rámci něj tedy mohu nabídnout? Podrobné kurzy matematiky (témata rozebraná od A do Z), individuální (případně skupinové) online lekce matematiky, videa na YouTube se zajímavými úlohami, příspěvky na sociálních sítích, řešení problémových úloh s podrobným popisem postupu et cetera. To vše je Baloo ACADEMY!


Vzdělání a kurzy


Letní NANOŠKOLA

Certifikát o absolvování letní NANOŠKOLY 2019, kde jsem se seznámil s některými moderními fyzikálně-chemickými metodami studujícími nanosvět, s přípravou nanomateriálů a vývojem nanotechnologií


Trenérský kurz Art du Déplacement/Parkouru/Freerunningu v rozsahu III. třídy (75 hodin)

Trenérská licence v rozsahu III. třídy


Metodický kurz pro pedagogy a instruktory NEBEZSPEČÍ

Od Z.A.D.E.K., z. s. (Ostrava)


Účast na studentské soutěži SVOČ 2024 v matematice a informatice

24. ročník, téma mé práce: abstraktní derivace


Kurz hlavních vedoucích dětských táborů

Od SVČ Ostrava-Zábřeh, p. o.


Bakalářský titul – obor Matematika na Univerzitě Palackého v Olomouci

Studium jsem ukončil s vyznamenáním – takže červený diplom!

Odkazy

info@balooacademy.com

(+420) 777 476 707

IČO

11767987

Sociální sítě

IČO

info@balooacademy.com

(+420) 777 476 707

11767987

Sociální sítě

od Z.A.D.E.K., z. s. (Ostrava)